Austerserviku paku istutamine

Omadused

Seen kasvab looduses paljudel puudel: pappel, lepp, vaher, haab, saar, pöök, tamm, kask, paju. Võib kasvada ka elavate puude surnud osadel.

Austerservik on üks lihtsamini kasvatatavaid seeni – saab kasvatada kändudel, puupakkudel, põhul jt. põllundus- ja metsajääkidel, paberil, kohvil ning põhupeenras koos köögiviljadega.Austerservik on raviomadustega, alandades kolesterooli taset ja omab vähivastast toimet.

Kasvatamisel peab arvestama, et seene eosed võivad tekitada allergianähte. Seenekübara värvus sõltub valgusest – vähese valgusega valmivad tumedamad seened.

SEENEPAKU HOOLDUS

Seenepakk jätta samasse kilekotti toatemperatuurile 20-24°C 3-4 nädalaks või kui on näha, et seenepakk on juba ostes hästi läbikasvanud ning valgeks muutunud (vt foto), võib seenepaku otsekohe maasse kaevata. Talvel kui maa on külmunud, võib seenepakku hoida kilekotis soojas kohas 20-24°C isegi kuni aasta. Lõpuks kaevatakse pakk maasse või suurde lillepotti rõdule 2/3 ulatuses, nii, et valgem (rohkem läbikasvanud) ots läheb mulla alla ning maa peale jääb vaid kolmandik ehk maksimum 13 cm või isegi vähem (vaata pilti). Eemalda pakult plastik ja kruvi, et mitte reostada keskkonda. Sobivaks kasvukohaks on päikese eest varjatud koht, kuhu sajaks ka vihma, aga ei oleks seisvat vett. Maasse kaevata võib aastaringselt. Kahe istutatud puupaku vahe peaks olema vähemalt 30 cm. Istutatud seenepakku on vaja kuival perioodil kasta, lillepotis kasvatades tihedamalt. Talvel pakku katta pole vaja, talub külma. Lõplik läbikasvamine mütseeliga toimub 3-6 kuu jooksul. Juba maha kaevatud seenepakku ei soovita ümber istutada, mütseel võib hukkuda. Pakk jääb samasse kohta 4-5 aastaks kuni laguneb

SEENESAAK

Saaki võib saada 2-3 korda aastas 4-5 aasta jooksul. Seeni 0,5 – 1 kg aastas. Seened kupatamist ei vaja. Austerservikut võib kasutada nagu teisi metsaseeni kastmetes, suppides, pirukates. Väga maitsev on austerservik munas ja jahus šnitslina praetult. Head isu! 🙂

NB! Seenepakul võivad kasvama hakata ka teised seened. Jälgi tähelepanelikult, et korjad austerservikuid!

Ostukorv
Ostukorv0
There are no products in the cart!
Jätka ostmist