Seenepakkude tegemine

Nüüd on sobiv aeg panna endale mõned austerserviku seened läbi kasvama, et kevadel saaks valmis seenepaku maasse kaevata ja juba kohe saaki saada. Selleks on vaja üht saega meest, värsket haava puitu ja austerserviku mütseeli ehk seeneniidistikku 🙂

Võta värskelt langetatud haab, mille koor on terve. Põhimõtteliselt sobivad ka õunapuu, lepp, kask jm, aga kogemus on näidanud, et haaval kasvab austerservik kõige paremini.

 1. Lõika ca 40-50 cm juppideks, mis oleks umbes 20-40 cm jämedused. Lõika ära igalt pakult 7cm jämedune ketas. Jäta ketas alles.
 2. Pane kätte steriliseeritud kindad või puhasta kummikindad antiseptikuga või pese sooja vee ja seebiga.
 3. Ava mütseelikott esmakordselt. Puista pakule õhuke kiht mütseeli. 1 kilost mütseelist peaks jaguma umbes 8-10-le pakule. 
 4. Pane tagasi varem ära lõigatud ketas ning naeluta kinni. Ära naela täpselt keskele löö, ketas võib katki minna.
 5. Tõmba kettaservale ümber kiht toidukilet.
 6. Pane seenepakk kilekotti tee nõelaga mõned augud ning jäta sooja kohta 1-2 kuuks läbi kasvama. Kõigi kiiremini kasvab pakk läbi ühtlasel toatemperatuuril ca 20-24 kraadi.
 7. Seenepakk on valmis maasse kaevamiseks kui pakk on muutunud umbes 1/3 kuni terves osas valgeks ning ka juba paku teisest otsast on näha valget mütseeli.
 8. Eemalda kilekott ning kaeva seenepakk aeda päikese eest varjatud kohta maha. Väiksema paku saab „istutada“ ka lillepotti. Pakk peab minema vähemalt 2/3 ulatuses mulla sisse, 1/3 jääb välja. Pane naelaga ots augu põhjapoole, siis ei kuiva ketas läbi. Vali koht, millest tihedalt mööda käid, sest seened tekivad ruttu ning võivad jääda märkamata  🙂
 9. Kuival perioodil on pakku vaja kasta.
 10. Seenepakult saab saaki 4-5 aastat, tavaliselt 2-3 korda hooajal kevadest talveni.  Aga kõige tähtsam on saaki mitte maha magada  Seega kui kusagil looduses seeni märkad, mine uuri oma pakku ka  🙂
 11. Austerservikuid kupatama ei pea. Parimad on nad munas-jahus paneeritult ja praetult, nagu šnitslid. Viivad keele alla!
Ostukorv
Ostukorv0
There are no products in the cart!
Jätka ostmist